Astsubaylık sınavına gitmeyi düşünenlerin işine yarayacaktır.

BALIKESİR BAKIM OKULU VE EĞİTİM MERKEZ KOMUTANLIĞI (ASTSUBAY MESLEK YUKSEK OKULU)

Balıkesir Çayhisar mevkinde bulunmakta. Ulasımı çok basit ve kolaydır. Otobüs terminalinde indikten sonra merkeze giderek Kurt Dereli Mehmet Pehlivan Kapalı Spor Salonu'nun yanında nizamiyeye kadar giden minibüsler kalkmakta. Birliğin İçerisinde ikmal Çavuş 1. ve 2. Bakım Çvş. Eğitim Bölüğü'nün yanı sıra bu bölümlerin er eğitimi de bulunmaktadır. Bakım sınıfı ASTSUBAY MESLEK YUKSEK OKULU 'da bulada bulunmaktadır.


Sabah 7 de sıraya giriyorsunuz ve ilk başta sizden istenilen belgeleri kontrol edip üstünüzü arıyorlar. İçeriye 20 şerli gruplarla alıp minibüse bindirip yukarıya yere yani Astsubay Meslek Yüksek Okuluna götürüyorlar. Aileler ise içeride spor alanının yanında bekliyorlar. İlk olarak elinizdeki belgelerle kayıt işlemi yaptırıyorsunuz. Size bir grup ve sıra numarası veriyorlar ve hep o grupla hareket ediyorsunuz. Başınıza bir Yüzbaşı veriyorlar onlar sizi yönlendiriyorlar.
 Kayıt işlemlerinden sonra ön sağlık bölümüne götürüyorsunuz.
Yani kapalı spor salonuna ön sağlık muayenesine geçilir sadece baxer ile kalmanızı isteyecekler
. Boy ve kilo ölçümünden sonra tek sıraya dizilip; diş, göz ve vücudunuza bakılıyor. Buradaki işleriniz bittikten sonra spor sahasına götürülüyorsunuz. Burada ilk olarak basketbol topu fırlatma. Sınır 12 metre. Altında kalanlara üç şansınız daha var. Puanlar veriliyor ve kol çekmeye gidiyorsunuz yani barfikse. Orada sınır 4 tane. Çok nizami istiyor komutan tam çekemediğini saymıyor. Daha sonra durarak uzun atlama sınır 1.90 metre. Sonra mekik. Orada sınır 1 dk 32 tane. Bir arkadaşınız ayak bileklerinizden tutuyor ve o sayıyor siz çekiyorsunuz. Ve geldik en önemlisi 400 metre koşusu.
 Spordan sonra psikomotor var burada size 150 tane falan soru soruluyor. Gittiğiniz dershaneler okuduğunuz yazar ve gazeteler vb hepsini yazıyorsunuz. En son ise mülakat kuruluna girmek var. Sizi tabur komutanlığına götürüyorlar ve bir süre bekliyorsunuz. Mülakat kurulunda isminiz okunduğunda içeriye giriyorsunuz ve karşınızda 4 ya da 5 tane yıldızı bol komutan bekliyor ortada bir sandalyeye oturtuyorlar sizi. Diksiyonunuza heyecanınıza vs. bunlara bakıyorlar. Sizi hep konuşturuyorlar sorular soruyorlar. Bazı arkadaşlarıma tarihten soru sormuşlar. Tahminimce tipini beğenmediklerini soru sorarak eliyorlar. Mülakat kurulundan sonra aşağıda bekliyorsunuz. İsminiz okunduğunda size bilgi veriliyor. Eğer elenmişseniz itiraz ediyor musun diyorlar etmezsen alıp belgelerini gidiyorsun ama eğer edersen tekrar giriyorsun mülakata. Mülakattan geçenler ise hastane sevk birimine gönderiliyor. Oradan Bursa, Balıkesir veya İzmir’den birini seçiyorsunuz ve ilk pazartesi günü o hastanenin önünde olmanız isteniyor.
Mülakat bu kadar ama doğrusunu söylemek gerekirse 10 kişiden kesin 8–9 unu eliyorlar. Önemli olan samimiyetiniz diksiyonunuz heyecanınız vs.

Mülakata sorulan soruların bazıları :
1-Kendini tanıt
2-Atatürk ilkeleri nelerdir?
3-İnkılâpçılık nedir?
4-Atatürk’ün yeniliklerini say?
5-Halkçılık ilkesini açıkla?
6-Tarih bilimi nedir?
7-Çanakkale deyince aklına neler gelir?
8-Neden astsubaylık?
9-Seni seçmemiz için bi sebep söyle?

10-Ankara nasıl oluştu? Tarihini söyle?

11-Kurtuluş savasını anlat?
12-Kurtuluş savasına kimler katıldı?

13-Balıkesir’in eski ismi nedir?
14-Türkiye’nin sınır komşularını say
15-Türk büyüklerini say?

16-Atatürk’ün Nutuk’undan biraz bahset?
Arkadaşlar ne kadar yardımcı olabiliyorum bilmiyorum ama inşallah işinize yarar. Sadece sakin olun kekelemeyin yeter bilgide önemli tabi ama sakın sallamaya kalkışmayın. İnşallah bu anlattıklarım gitmeyi düşünenlerin işine yarayacaktır.

Ben;

08.08.08 = Elektronik ve Haberleşmeci (Sözlü Mülakatta Elendim)

13.08.09 = Mekatronik (Sözlü Mülakatını geçtim ve Sağlıktan Elendim)

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !